Program sommer 2021

 

 

I weekenden

d. 30. juli – 1. august 2021

www.sjaellandsydtennis.dk

Program til

Sommerturneringen

2021

 

Velkommen til Sjælland Syd sommerturnering 2021.

Den afvikles over weekenden d. 30. juli – 1. august på Næstved Tennisklubs baner på Nygårdsvej 102.

 

Stævnet afvikles i tidsrummet fredag kl. 17 til søndag kl. 15.

 

Siden starten af sæson 2011 har formålet været, at Sjælland Syd er et motionsstævne og kampene skal være ligeværdige.

 

Opmærksomhed i forhold til Covid-19

Stævnet afvikles under gældende restriktioner for Covid-19

Alle skal kunne fremvise Coronapas ved start.

Så derfor

  • Hvis du har lette symptomer så som ondt i halsen, hovedpine, hoste (tør), muskelømhed, mavepine og evt. feber, må du ikke møde op og spille. Kontakt én fra stævneledelsen.
  • Obs håndhygiejne – vask jævnligt hænder med vand og sæbe alternativt brug sprit.
  • Giv ikke hånd – host og nys i din albue
  • Benyt den opstillede sprit jævnligt (sprit står omkring på pladsen)
    • Medbring evt. selv desinficerende gel eller spray til at spritte af med.
    • Hold afstand svarende til en meter
    • Forsaml jer ikke i større grupper
    • Ophold jer ikke i klubhuset

 

Særligt omkring mad bod

  • Sprit dine hænder inden du køber noget i mad bod
  • Kun en betjenes ad gangen – du skal vente udenfor indtil det er din tur
  • Lad ikke dit service m.m. stå efter brug, men aflevere det i madboden på vognen til beskidt service.

 

 

Mødetid før kamp

Alle spillere skal henvende sig på spillestedet 30 min. før det i programmet fastsatte kamptidspunkt.

Ved dagens første kamp dog kun 10 min. før.

 

Spilleregler og afvikling

Turneringen afvikles som en doubleturnering i rækkerne herre -, dame – og mixdouble.

Hver række består af serierne 1 - ?

Hver serie består af 1 - 2 puljer.

Hver pulje består af 3 -4 par

Alle par i puljen spiller mod hinanden.

Der spilles bedst af 3 sæt.

Vinder af hver pulje i hver serie spiller finale mod hinanden. Hvis en serie kun består af en pulje, bliver der kåret en puljevinder.

Der finder ikke op – og nedrykning sted.

Indplacering i en serie kan variere fra år til år afhængig af deltagernes spillertal.

OBS – der er kun 5 minutters opvarmning i forbindelse med hver kamp

 

Vinder af pulje

For hver vunden kamp fås 1 point

  • Ved pointlighed i puljen
    • Bedste difference mellem vundne og tabte sæt
    • Bedste difference mellem vundne og tabte partier i samtlige kampe (her udgår 3 sæt spillet som tiebreak)
    • Indbyrdes kamp

Præmier

Der er præmier til vindere og tabere af finalerne samt nr. 1 og 2 i en pulje, hvis der kun er en pulje i en serie.

 

Deltagergebyr:

100 kr./person pr. række – opkræves af klubbens kontaktperson, som indbetaler gebyrerne samlet på nyt betalingsnummer på Mobilpay nr. 5912MP (boksnavn: Sjælland Syd Tennis)

Når programmet er lagt, er tilmelding og dermed deltagergebyr bindende.

 

Overnatning og bespisning

Der er mulighed for at overnatte i telt eller campingvogn på pladsen ved siden af tennisbanerne.

Der er muligt at købe mad og drikkelse i løbet af stævnedagene.

Der skal ved tilmelding noteres om I ønsker at overnatte.

 

Madkupon

Madkuponen udgår fra i sommerturneringen 2020

 

Hvis din makker ikke kan spille efter programmet er lagt…

Hvis din makker ikke kan spille, skal du i første omgang selv finde en erstatningsspiller med tilsvarende spillertal. Meddel turneringsledelsen hvem din nye makker er.

Hvis du har svært ved at finde en ny makker, så kontakt din klubs kontaktperson, som kan kontakte turneringsledelsen, som vil forsøge at finde en ny makker til dig.

 

Turneringsudvalg

Menna O. Poulsen, Faxe

Pia Nyborg Hansen, Hyllinge – telefonnr. 2491 1458 under turneringen (send gerne en sms, så ringer jeg retur).

Leif Nielsen, Faxe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vindere af Sjælland Syd Vinterturnering 2021

Sjælland Syd vinterturnering blev ikke afviklet i 2021 pga Covid-19 restriktioner.

 

Deltagere i Sjælland Syds sommerturnering

 

2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

Faxe

25

28

30

26

20

10

13

20

18

20

15

Fladså

4

4

9

4

6

3

6

4

2

 

2

Haslev

0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Holmegård

0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Holme Olstrup

0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hyllinge

11

16

15

13

14

18

12

6

8

8

4

Lundby

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Næstved

24

16

18

18

19

22

15

30

29

25

19

Præstø

0

 

 

 

 

4

7

 

2

9

1

Ringsted

0

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

Stensved

 

 

 

 

2

4

7

2

 

 

 

Vordingborg

3

7

3

3

4

 

2

 

1

5

4

Sorø

 

 

 

6

2

4

7

7

7

12

9

Fårevejle

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

Store Heddinge

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

Sandved Tornemark

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7

12

Deltagere i alt

69

71

75

70

67

67

71

67

67

88

68

 

 

 

 

 

 

 

Antal hold som deltager pr. klub.

 

Vording-

borg

Sandved-

Tornemark

Næst-ved

Faxe

Sorø

Hyllinge

Præstø

Flådså

Holme-gaard

I alt

Mixdouble

1

5

2

½

½

0

0

17

Damedouble

0

0

5

3

1

2

0

0

0

11

Herredouble

1

4

3

2

3

0

0

1

1

15

I alt

2

12½

10

6

½

1

1

43

 

Vi glæder os til at se jer

Turneringsudvalget

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kampprogram

mixdouble

Find dit navn i de doubler du er tilmeldt.

Du og din makker har et nummer, som i kampprogrammet viser, hvornår I skal spille jeres kampe.

Næstved = NÆ, Faxe = FA, Hyllinge = HY, Vordingborg = VO, Sandved-Tornemark = STIF           Sorø = SO, Præstø = PR

Mixdouble

Mixdouble Serie 1, pulje 1

1. Helle Pedersen / Henning Jensen SO

2. Sanne Skjold / Henrik Kragh FA

3. Yvonne Markström /Claus Christensen NÆ

Mixdouble Serie 1, pulje 2

4. Marianne Søgaard / Jacob Windfeld FA

5. Maria Høiler / JC Borre Larsen FA/PR

6. Charlotte Fnug / Claus Fnug FA

Mixdouble Serie 1, pulje 2

7. Lene Malmskov / Leon Lindevang NÆ

8. Connie Lundsberg / Ronald Westerburger SO

9. Winnie Rezac / Hans Hougaard VO

Mixdouble Serie 2, pulje 2

10. Karin Lærke / Finn Dichmann NÆ

11. Bolette Jensen / Jimmie Brunbjerg HY/STIF

12. Lisbeth Morell / Anders Jensen NÆ

Mixdouble Serie 3, pulje 1

13. Anja Rundblad / Ken Rundblad STIF

14. Sofie Jørgensen / Andreas Darré STIF

15. Lotte Jørgensen / Per G. Pedersen STIF

16. Jette Pommergaard / Leif Nielsen FA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kampprogram Mixdouble FREDAG

Kampene spilles fortløbende

K1 = kamp 1, K2 = kamp 2 osv.

V1 = vinder af kamp 1, V3 = vinder af kamp 3 osv.

T1 = taber af kamp 1, T3 = taber af kamp 3 osv.

Spilletid

Bane

Bane

Bane

Bane

17 - 18

K1 = 13+14

K2 = 15+16

K3 = 1+2

K4 = 4+5

18 - 19.30

K5 = 7+8

K6 = 10+11

K7 = 13+15

K8 = 14+16

 

 

Kampprogram Mixdouble LØRDAG

Kampene spilles fortløbende

K1 = kamp 1, K2 = kamp 2 osv.

V1 = vinder af kamp 1, V3 = vinder af kamp 3 osv.

T1 = taber af kamp 1, T3 = taber af kamp 3 osv.

FINS1 = Finale serie 1

FINDS2 = Finale Dame serie 2

Spilletid

Bane

Bane

Bane

Bane

9 - 10

K9 = T2+3

K10 = T4+6

K11 = T5+9

K12 = T6+12

10 - 11.30

K13 = 13+16

K14 = 14+15

K15 = V3+3

K16 = V4+6

11.30 - 12.30

K17 = V5+9

K18 = V6+12

K19 = FINS1

K20= FINS2

 

 

 

 

 

 

 

 

Kampprogram

Dame – og herredouble

Find dit navn i de doubler du er tilmeldt.

Du og din makker har et nummer, som i kampprogrammet viser, hvornår I skal spille jeres kampe.

Næstved = NÆ, Faxe = FA, Hyllinge = HY, Vordingborg=VO, Sandved-Tornemark = STIF           Sorø = SO, Fladså = FL, Holmegaard = HO

Damedouble

Damedouble Serie 1, pulje 1

28. Helle Pedersen / Susan H. Petersen SO

29. Yvonne Markström / Maria Høiler NÆ

30. Line Marckmann / Marianne Søgaard FA

 

 

 

 

Damedouble Serie 2, pulje 1

32. Lotte Vidø / Bodil Jensen NÆ

33. Elsebeth Frederiksen / Lisbeth Morell NÆ

34. Dorte Kejlskov /Jette Pommergaard FA

 

Damedouble Serie 3, pulje 1

35. Karin Lærke / Inge Boss NÆ

36. Bolette Jensen / Maja Kaarde HY

37. Bente Pedersen / Pia Nyborg Hansen HY

38. Tanya Spencer / Ulla Krøll NÆ

 

 

Herredouble

Herredouble Serie 1, pulje 1

44. Dan Aelhorst / Claus Algaard NÆ

45. Henrik Kragh / Claus Fnug FA

46. Henning Jensen / Troels Andersen SO

47. Henrik Bo Hansen / Frank Hansen SO

 

Herredouble Serie 2, pulje 1

48. Lee Longkaew Le Friec / Jan Møller VO

49. Anders Jensen / Finn Dichmann NÆ

50. Rasmus Mortensen / Mikael Brauner NÆ

51. Andreas Darré / Kim K. Bjergstal STIF

 

Herredouble Serie 3, pulje 1

52. Thomas Flintegaard / Per Ribong STIF

53. Per G. Pedersen / Hans Johansen STIF

54. Ronald Westerburger / Paul M. Nielsen SO

55. Flemming Bro / Jimmie Brunbjerg STIF

 

Herredouble Serie 4, pulje 1

56. Leif Nielsen / Hans Windfeld FA

57. John Nielsen / Jan Christensen FL

58. Jan Jensen / Jens Frederiksen HO

 

 

Kampprogram for Herre – og Damedouble LØRDAG

Kampene spilles fortløbende

Spilletid

Bane

Bane

Bane

Bane

Bane

Bane

12.30 - 14

K21 = 28+29

K23 = 35+38

K24 = 36+37

K25 = 32+33

 

 

14 - 15

K26 = 44+45

K27 = 46+47

K28 = 48+51

K29 = 49+50

K30 = 52+53

 

15 – 16.30

K31 = 54+55

K32 = 56+57

K33 = T21+30

K35 = 35+36

K36 = 37+38

 

16.30 – 17.30

K37 = 44+46

K38 = 45+47

K39 = 48+49

K40 = 50+51

K41 = 52+54

 

 

Kampprogram for Herre – og Damedouble SØNDAG

Kampene spilles fortløbende

Spilletid

Bane

Bane

Bane

Bane

Bane

9 - 10

K42 = T25+34

K43 = T32+ 58

K44 = 53+55

K46 = V21+30

K47 = 35+37

10 – 11.30

K48 = 36+38

K49 = 44+47

K50 = 45+46

K51 = 48+50

K52 = 49+51

11. 30 – 12.30

K53 = 52+55

K54 = 53+54

K55 = V25+34

K56 = T32+58

 

 

 

 

Skriv en ny kommentar: (Klik her)

123hjemmeside.dk
Tegn tilbage: 160
OK Sender...
Se alle kommentarer

| Svar

Nyeste kommentarer

17.07 | 19:42
Forside har modtaget 7
13.06 | 21:00
Indbydelse har modtaget 1
08.05 | 22:56
Vinter 2020 har modtaget 1
05.08 | 15:57
Sommer 2019 har modtaget 1
Du kan lide denne side